Motorem napędowym każdej firmy są inwestycje, z czego doskonale zdają sobie sprawę właściciele Grupy Meblowej Szynaka — państwo Alina i Jan Szynaka. Należące do nich zakłady meblowe są sukcesywnie modernizowane i rozbudowywane czego dowodem jest otwarta w miniony piątek nowa hala produkcyjno magazynową w Fabryce Mebli Szynaka w Nowym Mieście Lubawskim. Inwestycja warta ponad 7 milionów złotych jest kolejnym ważnym krokiem w dynamicznym rozwoju firmy.

W 2016 roku właściciele podjęli decyzję o budowie nowej hali, która stała się nowoczesnym obiektem produkcyjno magazynowym. Inwestycja ma za zadanie usprawnienie organizacji pracy na poszczególnych stanowiskach i dać większe możliwość przerobu płyty wiórowej, co będzie skutkowało jeszcze lepszą wydajnością jej przekroju.

— Aby móc konkurować, nie tylko w Polsce, ale i na rynkach europejskich, musimy bezwzględnie wprowadzać innowacyjność. Grupa Meblowa Szynaka jest nastawiona na rozwój, dlatego od lat, w poszczególnych zakładach prowadzimy zakrojone na szeroka skalę inwestycje — podkreśla prezes Jan Szynaka. Nowa hala nowomiejskiej fabryki ma powierzchnię prawie 5 000 metrów kwadratowych i została wybudowana na terenie Warmińsko Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za kwotę przekraczającą 7 milionów złotych. Decyzja o budowie nowej hali zapadła w 2016 roku, po czym ruszyły prace przygotowawcze terenu. Sama budowa rozpoczęła się na początku maja 2017 roku, natomiast 10 października nastąpił odbiór obiektu od wykonawcy. Pierwsza łopatę ziemi rozpoczynającą 10 lat temu budowę Fabryki Mebli Szynaka w Nowym Mieście Lubawskim, prezes Jan Szynaka wkopał w obecności Pawła Poncyliusza, ówczesnego sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Był to już wtedy teren Podstrefy Warmińsko Mazurskiej Strefy Ekonomicznej, którą utworzono w listopadzie 2005 roku.

— Pan Jan Szynaka jest człowiekiem niezwykle dynamicznym. Obecnie zatrudnia w swoich fabrykach prawie 3,5 tysiąca osób. Powiem, że jest to spełniony amerykański sen na polskiej ziemi. W czasie 20-letniej historii Warmińsko Mazurskiej Strefy Ekonomicznej, tej firmie wydaliśmy 4 zezwolenia, z czego dwa w tym roku. Patrzymy w przyszłość i mam nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy — powiedział Grzegorz Smoliński, prezes zarządu Warmińsko Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie Fabryka Mebli Szynaka w Nowym Mieście Lubawskim zatrudnia około tysiąca osób. Prezes Jan Szynaka szacuje, że w związku z oddaniem nowej hali zatrudnienie wzrośnie o kolejne kilkadziesiąt osób. Oddana hala, to jednak nie koniec inwestycji w nowomiejskie fabryki Grupy Szynaka. W przyszłym roku w zakładzie MM Szynaka Interline Sp. z o.o. powstanie kolejna hala produkcyjna o powierzchni 13 tysięcy metrów kwadratowych i jak twierdzi prezes Szynaka, będzie wyposażona w bardzo nowoczesny park maszynowy. Wśród zaproszonych gości znalazł się Artur Chojecki, wojewoda warmińsko mazurski, który zaznaczył, że Grupa Meblowa Szynaka kroczy od sukcesu do sukcesu, a ta fabryka to wielki kolejne posunięcie, by otwierać się na dalsze wyzwania rozwojowe i biznesowe.

— Bardzo serdecznie gratuluję — zakończył wojewoda. — Nowe Miasto Lubawskie staje się miejscem, gdzie lokujemy, nie tylko swoje inwestycje, wartości i pieniądze, ale również swoje życie i serce. Łączymy się z tym miastem i jego mieszkańcami. Właśnie tu będzie zatrudniona największa grupa naszych pracowników. - We wszystkich zakładach będących częścią grupy nieustannie czynione są przedsięwzięcia mające na celu usprawnienie codziennej pracy. Działania te nie tylko pozwalają zwiększać zyski firmy i zatrudnienie, ale przede wszystkim poprawiają komfort pracy i dają wiele możliwości rozwoju zawodowego osób zatrudnionych w naszych zakładach –dodał na zakończenie Prezes Jan Szynaka.