Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhausner-Duda byli Gośćmi Honorowymi podczas uroczystości otwarcia nowo wybudowanego kompleksu biurowo-produkcyjno-magazynowego w MM Szynaka Interline w Nowym Mieście Lubawskim.

Fabryki Grupy Meblowej Szynaka doskonałym przykładem dla innych

- Rozmawiając o produkcji mebli w Polsce, nominując Pana Jana Szynaka do grona laureatów, nagrody prezydenckiej, mogę wreszcie odwiedzić zakład produkcyjny państwa Szynaka. Robi on ogromne wrażenie. Chodziłem wspólnie z Małżonką po halach i obserwowałem wspaniałe maszyny i szybką produkcję. Zastanawiałem się, czy w 1985 roku, kiedy pan Jan od taty przejmował pracownię stolarską, to myślał o tym, że kiedyś będzie właścicielem potężnej grupy kapitałowej, zatrudniającej tysiące ludzi i będzie miał na głowie wiele olbrzymich zakładów. Jestem dumny, kiedy patrzę na zakłady Grupy Meblowej Szynaka rozsiane po całej Polsce, kiedy słyszy się o inwestycji realizowanej przez Grupę Szynaka w Lidzbarku Welskim i wielkiej inwestycji, która będzie realizowana na Białorusi - mówił. "To nie tylko wysyłanie mebli na cały świat po to, żeby je sprzedawać na różnych rynkach, ale także rozchodzenie się z produkcją na różne kraje. Jestem dumny, kiedy patrzę na polskie zakłady meblarskie, które rozwijają się nie tylko w kraju, ale także podejmują ekspansję zagraniczną " – powiedział podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że od 30 lat "w wolnej Polsce można śmiało realizować największe wizje gospodarcze, można się rozwijać, kiedy można działać na wolnym rynku", ale trzeba mieć ku temu "talent, samozaparcie, szczęście i umiejętności", których nie brakuje przedsiębiorcom z branży meblarskiej.

Jak przypomniał prezydent, to firma Szynaka Meble zaprojektowała i wyposażyła w meble tzw. pokój polski, czyli salę spotkań Rady Bezpieczeństwa w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Była to forma upamiętnienia członkostwa naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Zgodnie ze zwyczajem, poszczególne państwa przekazują do budynku ONZ elementy wystroju wnętrz, promując w ten sposób swoją tradycję, historię i kulturę. Gratulując prezesowi firmy Szynaka Meble, prezydent podziękował za dar dla Rady Bezpieczeństwa ONZ w postaci umeblowania pokoju polskiego:

- Polska Sala Posiedzeń w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w całości została przygotowana i zaprojektowana przez firmę Szynaka Meble. To dar firmy w imieniu Rzeczpospolitej dla ONZ, dla Rady Bezpieczeństwa. Ten pokój już pierwszego dnia podczas zgromadzenia ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych był tak obłożony delegacjami, że nawet my nie mogliśmy przeprowadzić tam spotkania – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wcześniej Prezydent z Małżonką w towarzystwie Prezesów Aliny i Jana Szynaka zwiedzili zakłady produkcyjne Grupy Meblowej Szynaka. Nowoczesne parki maszynowe i światowej klasy procesy produkcyjne zrobiły ogromne wrażenie na parze prezydenckiej. Ciepłą atmosferę spotkania podkreślały spontaniczne i serdeczne rozmowy pary prezydenckiej z pracownikami firmy.