18 lipca o godzinie 13:00 w Lidzbarku Welskim miało miejsce Uroczyste Wkopanie Łopaty pod budowę nowej fabryki Grupy Meblowej Szynaka – zakładu Classic Sofa, specjalizującego się w produkcji mebli tapicerowanych. Inwestycja realizowana na obszarze Warmińsko Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to nie tylko kolejny ważny etap w rozwoju Grupy Meblowej Szynaka, ale historyczna chwila dla mieszkańców Lidzbarka, całego powiatu działdowskiego i okolicznych miejscowości. Na powierzchni ponad 5,5 ha realizowana jest nowoczesna inwestycja za ponad 20 mln złotych. Pierwsza faza zakłada budowę pełnej infrastruktury zakładu, hali produkcyjnej i części socjalnej o powierzchni ponad 5 tys m2 oraz powierzchni biurowej 500 m2. Docelowo łączna powierzchnia nowej fabryki wyniesie ponad 20 tys m2. Wyposażona w maszyny i technologie najnowszej generacji firma docelowo ma zatrudniać od 400 do nawet 500 osób! Otwarcie fabryki zostało zaplanowane na przełomie bieżącego roku.

- Założenie jest takie, by Lidzbark stał się dla nas główną siedzibą i głównym zakładem, gdzie będzie realizowana produkcja mebli tapicerowanych. Ambicje są duże, mamy ciekawe pomysły i niezbędne kompetencje, aby realizować je tu, na terenie Lidzbarka Welskiego. Obiecywałem burmistrzom – samorządowcom i przyjaciołom tu w Lidzbarku, że kolejna inwestycja będzie realizowana w ich mieście. Zawsze dotrzymujemy słowa więc kolejną inwestycją jest właśnie Lidzbark. Dziś Warmia i Mazury to wysoki stopień bezrobocia, jednak tam, gdzie zlokalizowane są zakłady Grupy Szynaka to bezrobocie sięga tylko 3 – 4 procent. Okazuje się, że już zaczyna nam brakować solidnych pracowników. Kto ma chęci i ambicje aby się rozwijać i chce pracować w naszych zakładach znajdzie stabilne i bezpieczne miejsca pracy. Podobnie jest i będzie w Lidzbarku. Chcemy to kilkunasto-procentowe bezrobocie zlikwidować, lub chociaż doprowadzić do tych 3 – 4 procent, które są w innych miastach. W perspektywie będzie tu miało zatrudnienie od 400 do 500 pracowników i zakład będzie należał do jednych z czołowych zakładów produkujących meble tapicerowane w Polsce i na świecie. Nasza ugruntowana pozycja na rynku międzynarodowym i współpraca z globalnymi partnerami daje gwarancję stabilności i długoterminowe możliwości zatrudnienia – mówił Jan Szynaka – Prezes Grupy Meblowej Szynaka.

Zadowolenia z rozpoczętej inwestycji nie krył burmistrz Lidzbarka, dla którego zakład produkcji mebli jest oczkiem w głowie i złożoną kilka lat temu obietnicą wyborczą:

 - Dzisiaj historyczna chwila – jeszcze przed kilkoma dniami mieliśmy tu pole i dużą uprawę porzeczek, z których zostały już tylko powidła. Dziś ma tu miejsce wkopanie łopaty pod budowę dużego zakładu produkcji tapicerki meblowej. Za kilka miesięcy będzie tu miejsce pracy dla 150 osób, pracodawca stabilny, odpowiedzialny społecznie i mający bardzo duże perspektywy rozwojowe. Jest to dobre miejsce pracy dla ludzi z ambicjami, chcących się doskonalić bo z pewnością takie możliwości będą od teraz w Lidzbarku. To również realizacja obietnicy, która miałem okazję złożyć jakiś czas temu naszym mieszkańcom. Tym bardziej cieszę się, że ona ma dziś swoje spełnienie – dodaje burmistrz Maciej Sitarek.

Wojewoda Artur Chojecki podkreślił, że wpływ na decyzję o budowie zakładu miały zarówno funkcjonowanie Warmińsko Mazurskiej Strefy Ekonomicznej jak i działania rządu:

 - To kolejna inwestycja w branży meblarskiej, która jest wiodąca branżą w naszym regionie, ale i w kraju. Dzięki Szynaka Meble mamy stabilna pracę, rozwój naszego województwa. Stąd kolejna inwestycja tej grupy – to wyraz tego, że branża meblowa ma ogromny potencjał. Jestem przekonany, że będzie tak w kolejnych latach. Wpływ na to ma Warmińsko Mazurska Strefa Ekonomiczna i działanie rządu nastawione na to, by rozwijać kluczowe i priorytetowe branże naszego kraju – mówi Wojewoda Artur Chojecki.

Grupa Meblowa Szynaka, to polska wielopokoleniowa firma rodzinna, która koncentruje się na długoterminowych inwestycjach, zawsze wspiera rozwój gospodarczy regionów i angażuje się w życie lokalnej społeczności. Budowa nowego zakładu i utworzenie kilkuset miejsc pracy, jest zaledwie początkiem pozytywnego oddziaływania największego w województwie warmińsko-mazurskim pracodawcy na otoczenie. Jednym z celów strategicznych firmy jest dążenie do bycia najatrakcyjniejszym pracodawcą w regionie, w którym funkcjonuje. W związku z tym, firma stale inwestuje w pracowników i oferuje stabilne miejsca pracy. Grupa Szynaka niezależnie od miejsca, w którym działa, zawsze dąży do bycia dobrym sąsiadem dla lokalnej społeczności. Z tego powodu, firma prowadzi aktywny dialog z mieszkańcami miejscowości, w których zlokalizowane są jej zakłady. Firma już teraz angażuje się w życie także społeczności lidzbarskiej poprzez udział w wydarzeniach takich jak np. Dni Lidzbarka.

Pomimo, że do otwarcia fabryki pozostało jeszcze kilka miesięcy, firma Classic Sofa już funkcjonuje, na razie w dzierżawionych pomieszczeniach i prowadzi kampanię rekrutacyjną. Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu Classic Sofa zachęcamy do składania CV w siedzibie firmy w Lidzbarku, przy ul. Dworzec Główny 3.